سیاسی / شناسه خبر: 161458 / تاریخ انتشار : 1400/5/21 08:30
|

کابینه سیزدهم و تلاش برای تحقق اهداف ملی

بررسی کارنامه سیاسی و اجرایی وزرای پیشنهادی به مجلس برای تشکیل دولت سیزدهم نشان از تلاش رییس جمهوری برای گردآوردن افرادی هماهنگ و متخصص به منظور پیشبرد اهداف و برنامه‌های کشور دارد.

تامین نیوز / فهرست کابینه دولت سیزدهم پس از گمانه زنی های بسیار ظهر امروز بیستم مردادماه از سوی آیت الله  «ابراهیم رییسی» رییس جمهوری و در راستای اجرای اصل ۱۳۳ قانون اساسی برای بررسی و اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی شد.

 
 بر اساس قانون، مجلس شورای اسلامی دو هفته برای بررسی کارنامه وزرای پیشنهادی و تصمیم درباره رای اعتماد به آن ها فرصت دارد. نام های پیشنهادی رییس جمهوری به مجلس برای تشکیل دولت سیزدهم و پس از مشورت ها و رایزنی ها حکایت از آن دارد که آیت الله رییسی کوشیده است تا نقش سیاست زدگی را در کابینه آینده خود تا حد امکان کاهش دهد.
 
محور دیگر تلاش های رییس جمهوری گردآورد افرادی با حداکثر هماهنگی و انسجام در مسیر پیشبرد برنامه های دولت است تا با همراهی و البته شتاب در همراهی مجلس، هیات دولت در سریع ترین زمان ممکن تشکیل شده و مسیر بهبود شرایط مردم هموارتر آغاز شود. جوانگرایی و میدان دادن به تجربه های تازه در عرصه کشور داری را هم می توان از نقاط قوت کابینه آینده (در صورت اخذ رای اعتماد) دانست.
 
فهرستی پس از مشورت های بسیار
 
انتخاب دولتمردان و وزرایی هماهنگ با رییس جمهوری یکی از مهم ترین دغدغه های همه روسای جمهور پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری است. آیت الله رییسی هم از این قاعده مستثنا نبوده و بر اساس خبرهای رسمی و غیررسمی از همان روزهای پس از پیروزی در انتخابات تلاش وی برای کنار هم قرار دادن افرادی با معیارهای مورد نظر آغاز شد.
در همین راستا، رییس جمهوری تلاش کرد تا در مسیر چینش کابینه از مشورت صاحب نظران و تحلیلگران بهره برده و در انتخاب دولتمردان کابینه از تجربیات مسئولان و دلسوزان سابق و کنونی کشور بهره برد.
از سوی دیگر و از همان روزهای ابتدای پیروزی آیت الله رییسی در انتخابات وی، سامانه ای از سوی رییس جمهوری منتخب به مردم معرفی شد تا تمام افراد جامعه بتوانند بهترین گزینه خود را برای تصدی پست های وزارت به رییس جمهوری معرفی کنند.
 
نیمه تیرماه هم از سوی دفتر  رییس جمهوری منتخب با برخی از چهره ها و تحلیلگران سیاسی و کارشناسان اقتصادی از جریان ها و گروه های مختلف سیاسی و فکری تماس گرفته و از آن ها خواست شد تا دیدگاه های خود را درباره موضوعات مختلف و مهم کشور ابراز کنند.
 
طی روزهای منتهی به معرفی اعضای کابینه هم آیت الله رییسی، با اساتید دانشگاه و نخبگان اقتصادی و اجتماعی جلسات متعددی برگزار و راهکارهای آن ها را برای تسریع در روند حل مشکلات کشور دریافت کرد.
 
همچنین رییس جمهوری پیش از این هم با تاکید بر اینکه که نزدیکانش در کار وی نه دخالت کرده و نه می کنند؛ تصریح کرده بود: «بنای ما در دولت جدید آن است که با همه کسانی که در جای جای دولت کنونی فعالیت دارند مشروط بر توجه داشتن به دغدغه های مردم، همکاری کنیم، شرط همکاری با دولت جدید، قبول داشتن من نیست، افراد باید کرامت مردم را حفظ کنند و از کار آنان گره گشایی نمایند، در این صورت می‌توانند همکار دولت باشند.»
 
مجموع این نظرات و پیشنهادات و مشورت ها مورد بررسی تخصصی و کارشناسی قرار گرفت. بسیاری از افرادی که معیارهای لازم را برخوردار نبودند یا از تخصص مورد نیاز را نداشتند یا مورد تایید نهادهای نظارتی نبودند از فهرست حذف شدند.
 
این غربال گری در چند مرحله صورت گرفت و سرانجام ۱۹ دولتمرد دولت سیزدهم به شرح زیر به مجلس شورای اسلامی معرفی شدند؛ «جواد اوجی» وزارت نفت، «احمد وحیدی» وزارت کشور، «سید احسان خاندوزی» وزارت امور اقتصادی و دارایی، حجت الاسلام «سید اسماعیل خطیب» وزارت اطلاعات، «محمدمهدی اسماعیلی» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «سیدجواد ساداتی‌نژاد» وزارت جهاد کشاورزی، «سید عزت الله ضرغامی» وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، «حمید سجادی» وزارت ورزش و جوانان، «رضا فاطمی امین» وزارت صنعت، معدن و تجارت، «امین حسین رحیمی» وزارت دادگستری، «علی اکبر محرابیان» وزارت نیرو، «حسین امیرعبداللهیان» وزارت امورخارجه، «حسین باغ‌گلی» وزارت آموزش و پرورش، «حجت عبدالملکی» وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «بهرام عین‌اللهی» وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، «رستم قاسمی» وزارت راه و شهرسازی، امیر سرتیپ «محمدرضا قرایی آشتیانی» وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، «محمدعلی زلفی گل» وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، «عیسی زارع‌پور» ارتباطات و فناوری اطلاعات.
 
استقلال و فراجناحی بودن رییس جمهوری به ویژه در شرایط کنونی کشور و میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری از اهمیت ویژه ای برخودار است که به نظر می رسدآیت الله رییسی هم از همان ابتدای ورود به کارزار انتخابات و پیروزی در آن، بر این نکته مهم آگاه بوده است. رییس جمهوری چه در زمان حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات، چه در زمان تبلیغات انتخاباتی و روزهای مناظره و چه پس از پیروزی در انتخابات و نشست های خبری، بر این مهم تاکید کرده است که در عرصه اجرایی کشور و رقابت های انتخاباتی به صورت مستقل حاضر شده و به نظر می رسد کابینه دولت سیزدهم هم در مسیر همین استقلال چیده شده است.
 
در انتظار همراهی مجلس
 
با اعلام اسامی وزیران پیشنهادی در کابینه سیزدهم؛ مجلس به مدت دو هفته فرصت دارد تا درباره رای اعتماد به آن ها تصمیم بگیرد. «سید نظام الدین موسوی» سخنگوی هیات رییسه مجلس درباره فرآیند بررسی و رای اعتماد به وزرای معرفی شده گفته است: وزیران پیشنهادی برای معرفی برنامه های خود در کمیسیون‌های تخصصی حضور خواهند یافت و در مدت یک هفته بررسی‌ها در کمیسیون‌های مجلس صورت خواهد گرفت و پس از یک هفته نتیجه بررسی کمیسیون‌ها در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.
 
سخنگوی هیات رییسه مجلس درباره زمان رای اعتماد به وزرای پیشنهادی گفت: از روز شنبه و بعد از اعلام وصول اسامی وزرای پیشنهادی، اسامی در کمیسیون‌های تخصصی بررسی می‌شود که این بررسی تا پایان هفته آینده به طول خواهد انجامید و جلسه رای اعتماد پس از ایام تاسوعا و عاشورا برگزار خواهد شد.
 
هماهنگونه که اشاره شد، آیت الله رییسی مردان دولت خود را برپایه یک تفکر مشخص و با توجه به شرایط کنونی کشور برگزیده و به مجلس معرفی کرده است؛ بر همین اساس موضوع اخذ رای اعتماد تمامی اعضا به عنوان مهره های مشخص شطرنج برنامه های دولت سیزدهم؛ اهمیت ویژه دارد. تاکید بر اهمیت رای آوردن کل لیست کابینه از آن روست که چنین رایی برای حفظ انسجام تیمی دولت و برهم نخوردن پیوستگی کاری میان اعضای پیشنهادی در مقطع کنونی ضروری به نظر می رسد.
 
دولت در آغاز کار بیش از همیشه نیازمند اعتماد مجلس است تا با تمام توان کابینه را تشکیل داده و در ادامه با همراهی دو قوه، مسیر بهبود شرایط کشور هموارتر طی شود.
 
منبع: ایرنا
captcha
صدای مشاور
سهم تأمین‌اجتماعی در بیمه تکمیلی بازنشستگان ۱۲۰ درصد افزایش یافت

سهم تأمین‌اجتماعی در بیمه تکمیلی بازنشستگان ۱۲۰ درصد افزایش یافت

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی از افزایش ۸۰ درصدی سقف تعهدات و افزایش ۱۲۰درصدی سهم این سازمان در بیمه تکمیلی بازنشستگان خبر داد.

پیشخوان روزنامه ها
معرفی کتاب
نظرسنجی
logo-samandehi

آمار سایت

بازدید امروز : 20

بازدید دیروز : 27

بازدید ماهانه : 817

افراد آنلاین : 1

آمار کل سایت : 1300240